Jak vybrat odrazné desky?

Odrazné desky a plochy slouží pro nasměrování světla na daný předmět či scénu. Její použití je velice variabilní, lze ji použít jak v interiérech tak exteriérech.
Odrazná deska není sama o sobě zdrojem světla, ale pouze odráží světlo z jiného zdroje. Lze ji tak využít pro dosažení dalšího „falešného“ zdroje světla nebo pro projasnění stínů. Často se používá pro odrážení slunečního světla či pro odražení světla zábleskových či trvalých světel v interiérech. Je nutné počítat s nízkým faktorem odrazu, který je odvislí od typu použitého povrchu.
 
Odrazná deska odráží světelné paprsky zpět do scény pod různými úhly a s různou intenzitou – vše závisí na úhlu nastavení odrazné desky, její velikosti a v neposlední řadě na typu zvoleného povrchu. Díky tomu můžete světlem vyplnit stinné partie snímku bez nutnosti použití dalšího zdroje světla. Tuto vlastnost obzvláště oceníte při fotografování v protisvětle, kde Vám odrazná deska pomůže zjemnit stíny a dosvítit scénu.
 
Typ povrchu odrazné desky zásadně ovlivní barevné podání a odrazivost světla. Proto je nutné dobře volit typ odrazné desky při užití v různých podmínkách a při různých příležitostech. Nejoblíbenější a současně nejprodávanější variantou odrazných desek jsou desky 5 v 1, tyto desky se skládají z nosné obruči povětšinou s difuzní tkaninou (transparentní látka) a „obalu“, který je možné převlékat a umožňuje použití stříbrné, zlaté, bílé a černé odrazné plochy. 
 

Jak vybírat odraznou desku

Před koupí odrazné desky je potřeba zvážit několik věcí a to:
  1. Jakou velikost odrazné desky potřebuji? Jak velká je odrazná deska ve složeném stavu?
  2. Jaký typ povrchu odrazné desky potřebuji?
 

Typ povrchu odrazné desky a jeho účinky

Na trhu naleznete značné množství výrobců odrazných desek od známých renomovaných firem po levné produkty méně známých výrobců. Při výběru je důležité zvolit odraznou desku, která obsahuje pro Vás důležité typy odrazných ploch. Pro představu si uvedeme, k čemu je jaká odrazná plocha dobrá:
  • Stříbrná plocha – nemění výrazně barvenou teplotu zdroje světla, lze ji tak použít jak při odrážení slunečního svitu, tak při odrážení světla ze záblesků.
  • Zlatá plocha – zlatá plocha pozmění barevnou teplotu zdroje světla směrem k teplým tónům (3000 až 4000 K) na stupnici barvy světla. Lze ji použít i pro „opálení světlé pokožky“.
  • Bílá plocha – nemění barevnou teplotu světla, nižší odrazivost paprsků s difuzí (zjemnění stínů) světla. Lze ji použít i pro vyvažování bílé.
  • Černá plocha – nejčastěji je používána pro stínění a eliminaci odlesků. Černá barva vyniká právě absencí odrazů světla.
  • Difuzní – transparentní plocha – tuto plochu nepoužíváme k odrážení světla a necháme světlo procházet skrz difuzní tkaninu, čímž docílíme difuze světla (zjemnění a rozptyl světla).
 

Velikost odrazné desky

Velikost odrazné desky přímo ovlivní, jaký kužel světla budete schopni odrazit požadovaným směrem. Pro nasvícení portrétu či postavy se doporučují odrazné desky s průměry od 100cm. Pro nasvícení menších předmětů (třeba květiny) pak nebude potřeba používat velkou odraznou desku, ale bude stačit i deska menších rozměrů.
Na co je třeba ještě myslet při výběru, je velikost odrazné desky ve složeném stavu. Desku totiž jistě budete chtít brát s sebou a je praktické, když se Vám vejde do brašny či batohu. Ve složeném stavu deska obvykle zabírá 1/3 své velikosti v rozloženém stavu.